Kráľovskú etapu Vuelty ovládol Gesing, skvelý König je už na piatom mieste

Český cyklista Leopold König skončil v kráľovskej 14. etape Vuelty desiaty pred skupinou favoritov a v priebežnom poradí sa posunul z šiesteho na piate miesto. Ako prvý prišiel do cieľa v pyrenejskom priesmyku Col d’Aubisque holandský cyklista Robert Gesink. V priebežnom vedení zostal Kolumbijčan Nairo Quintana.

König v náročnej etape s tromi stúpaniami prvej a záverečným výšľap najťažšie kategórie potvrdil výbornú aktuálnu formu.Potom, čo bol v úvode posledného kopca po boku svojho lídra z Bet365-Okamžitý bonus tímu Sky Christophera Froomea, odišiel niekoľko kilometrov pred cieľom dopredu a na taktizující Quintana a Froomea najazdil pol minúty.

V červenom trikote lídra idúci Quintana sa síce niekoľkokrát pokúsil Froomeovi nastúpiť, ale trojnásobný víťaz Tour de France ho vždy typickým frekvenčným tempom došiel. Cieľom nakoniec obaja favoriti prešli na 12. a 13.mieste v rovnakom čase s odstupom 1:47 minúty za Gesink.

“Skúsili sme všetko, aby sme striasli Froomea z môjho zadného kolesa, ale zakaždým dokázal nájsť spôsob, ako sa udržať,” uviedol Quintana. “Mám unavené nohy, ale dúfam, že v treťom týždni náskok uhájím.”

Kým na prvých dvoch pozíciách sa po 196 km nič nezmenilo a Quintana vedie pred Froomem stále o 54 sekúnd, poradie za nimi sa veľa přesypalo . Na tretiu priečku sa posunul Kolumbijčan Esteban Chaves, ktorý dnes došiel o dve sekundy pred König a stráca 2:01 minúty.

Štvrtý je novo jeho britský kolega z tímu Orica BikeExchange Simon Yates, ktorý bol v etape piaty a polepšil si celkovo o tri miesta.Aktuálne sa tak vyrovnal dvojčaťu Adamovi, ktorý bol štvrtý na tohtoročnej Tour de France.

König je piaty s odstupom 2:38 minúty a náskokom 50 sekúnd na šiesteho Alberta Contadora. Slávneho Španiela dnes porazil český vrchár o 51 sekúnd a predstihol ho v priebežnom Bet365-Bonus čaká na Vás poradí.

Dvadsaťosemročný rodák z Moravskej Třebovej tak útočí na svoje najlepšie umiestnenie na Grand Tours, ktorým je šiesta priečka na minuloročnom Gire d’Italia. Piata pozícia je tiež najlepším českým výsledkom na veľkých pretekoch, dosiahol na ňu dvakrát Roman Kreuziger (Giro 2011, Tour 2013).

Najväčším porazeným dňa bol španielsky cyklista Alejandro Valverde, ktorý sa v záverečnom stúpaní neudržal s najlepšími az priebežné tretie pozície klesol až na devätnástom. “Nebol to môj deň.Dôležité je, že Nair je stále líder a musíme pre neho urobiť maximum, “uviedol Quintanův kolega z tímu Movistar Valverde.

1. Quintana (Kol./Movistar) 58:41:40, 2. Froome ( Brit./Sky) -54, 3.

Chaves -2: 01, 4. S. Yates -2: 17, 5. König -2: 38, 6. Contador (Šp. / Tinkoff) -3: 28, 7. S. Sánchez (Šp. / BMC) -3: 59, 8. Talansky -4: 30, 9. Scarponi (It./Astana) -5: 37, 10. Moreno (Šp. / Movistar) -5: 52.