Dlatego można zbudować fundament dla rozwoju mowy

Rozwój mowy dziecka zaczyna się nie wtedy, kiedy mówi swoje pierwsze słowa, a znacznie wcześniej. Przecież w trakcie mowy biorą udział i oddech, a mięśnie warg, języka, jamy ustnej, policzków.

Dlatego można zbudować fundament dla rozwoju mowy, począwszy od nawet małe dzieci. Gry na rozwój oddechowa, gimnastyka, ćwiczenia na długopisy – to wszystko stanowi dla cegły tę podstawę, która będzie przygotowywać aparat mowy dziecka.

Rozwój mowy u dziecka odbywa się w kilku kierunkach: rozwój artykulacji (ćwiczenia, dźwiękowa gimnastyka), ćwiczenia oddechowe, rozszerzenie aktywnego słownictwa i rozwój łącznik mowy (grube gry, inscenizacje teatru).

Ćwiczenia oddechowe
Celem ćwiczeń oddechowych jest rozwój mowy i oddychania, siły głosu, ćwiczenie mięśni warg. Również ćwiczenia oddechowe, wzmacnia drogi oddechowe, poprawia krążenie krwi i pracę układu sercowo-naczyniowego, a także zwiększa odporność organizmu na przeziębienia. Wykonywać ćwiczenia bardzo proste, a jeśli robi ją w formie gry, to masz ciekawe zajęcie w wolnym czasie razem z dzieckiem.

Faktycznie, nie wszystkie dzieci wiedzą, jak prawidłowo oddychać. Dlatego często czują się bardzo dobrze – bo płuca nie są w pełni oczyszczone, a wewnątrz pozostaje “zużyte powietrze”. Nauczyć dziecko prawidłowo oddychać w trakcie gimnastyki oddechowej.

Wdech powinien odbywać się przez nos, a wydech przez usta. Podczas wdechu zwrócić uwagę, aby ramiona dziecka nie podnosiły się, aby dziecko nie wytężał ciało. Przy wydechu należy wydzielać długo i płynnie, nie nadyma policzki. Nie martw się, jeśli dziecko nie od razu wszystko się uda.

Korzystanie z i dudek
I tak, te zabawki dobrze rozwijają oddech twojego dziecka. Nawet proste ćwiczenia będą przydatne, a jeszcze można wymyślać gry z zadaniami. Dla dzieci najlepiej zacząć od prostych , bo aby uzyskać dźwięk, wystarczy pociągnąć. Należy wybierać , wygodne dla rączek dziecka, i . Dudka nadaje się dla starszych dzieci, pozwala uzyskiwać różne dźwięki.

Bańki mydlane
Bańki mydlane podobają się wszystkim, nawet dorośli. Okazuje się, że zabawki z nimi bardzo pomocne. Bo, znowu, rozwijają oddech dziecka. Bańki mydlane można , biegać za nimi, łapiąc . Można budować z pęcherzyków prawdziwą wieżę. Do tego wlać do szklanki z wodą i mydłem, weź z dzieckiem w rurce do soku i dmuchaj. Pianka będzie rosnąć masz na oczach – zabawne i przydatne!

A jeszcze z i wodą z mydłem, można grać w łazience! Ale uważaj, aby dziecko nie połknęło mydłem.

Świece
Oddech na świecy jest również użytecznym ćwiczeniem dla małych dzieci. Niech świece będą wiążące gośćmi na uroczystościach, bo to daje jeszcze jedną możliwość gry.

Zdmuchnąć świeczkę – nie jest takie proste zadanie dla dwuletniego dziecka. Przecież do tego trzeba się skupić, aby uzyskać więcej powietrza w klatce piersiowej, złożyć usta słomką i dmuchać. Tak jeszcze a nie gdzie indziej, a na płomień świecy.

Ale świecę – to nie jest bardzo trudne, dla dziecka trudniejsze – dmuchanie na świecę tak, aby nie zgasić płomień. Do tego wydech powinien być inny – gładkie i długie. A jeszcze można stopniowo odchodzić od świecy, zwiększając odległość. Na przykładzie świece dziecko może zobaczyć, jak kieruje on swój oddech. Ale nie zapomnij o bezpieczeństwie! Nigdy nie zostawiaj dziecka sam na sam ze świecami i zapałkami!

Autor: Sklep Banaby, który ma w swojej ofercie produkty takie jak stoliki dziecięce – stoliki dla dzieci, zegary dla dzieci – www.banaby.pl/zegary-dla-dzieci i dywany dla dzieci – kup tutaj. Polecamy sklep Banaby.pl