Chelsea FC – AFC Bournemouth

Podarí sa niekomu zastaviť zdanlivo nezastaviteľný modrý stroj? Jedenásť zápase v rade Chelsea nespoznala horkosť akejkoľvek straty a jej náskok na čele sa pozvoľna navýšil už na 6 bodov. Dlhšie sériu výhier navyše v rámci jedinej sezóny nakopil iba Arsenal na jar roku 2003. Bournemouth ale vlani na Stamford Bridge triumfoval – povedie sa mu na šokujúce úspech nadviazať?

Situácia z minulej a tohtoročnej sezóny sú však absolútne odlišné. Vlani Chelsea div nebojovala o udržanie v súťaži a krátko pred Vianocami vyhodila manažéra Josého Mourinha. Tento rok naopak Antonio Conte doviedol takmer k dokonalosti systém 3-4-3 a s londýnskym celkom zažíva jeden z najlepších jesení v histórii Premier League.

Súvislosť s minulým ročníkom sa tak prakticky nedá nájsť. Bournemouth jede na Stamford Bridge v úlohe jasného outsidera aj preto, že za svoje sympatické umiestnenie vďačí predovšetkým domácim úspechom – vonku vyhrali z ôsmich zápasov len jediný raz – na pôde Stoke City.

Chelsea trápia jediná vec, a to absencia dvoch kľúčových postáv základnej zostavy. Najlepší strelec Premier League Diego Costa predsa len skompletizoval päticu žltých kariet ešte pred Novým rokom a zápasu musí vynechať. N’Golo Kanta potom doposiaľ neprepásol ani jednu ligovú minútu a z rovnakého dôvodu bude taktiež absentovať. Nutné však priznať, že posledné zápasy išiel s formou dole a pauza by mu pred náročným vianočným programom mohla len prospieť.

Pri jeho neprítomnosti tak double pivot vytvorí duo Matić – Fábregas, pričom práve španielsky záložník má na Čerešne dobré spomienky. Posledný vzájomný súboj (1: 4) na Goldsands rozhodol troma asistenciami. Aj post útočníka je pomerne atraktívne, pretože miechy Batshuayi sa môže dočkať vôbec prvého štartu v Premier League základnej zostave. Ak teda Conte nezvolí na post falošné deviatky Hazarda a vedľa neho nepostaví obaja rivalmi na pravé krídlo Willian s Pedrom.

Bournemouth prekvapivo hladko nestačil v South Coast derby na Southampton a do tradičného Boxing Daye si nepriniesol optimálnu náladu. Napriek tomu sa na južnom pobreží musí objektívne radovať, jeden z outsiderov súťaže je po sedemnástich kolách desiaty s luxusným sedembodovým odstupom na zostupovej priečky.

V stretnutí s Chelsea však bude logicky postrádať Nathana Akého, jedného z kľúčových mužov základnej zostavy. Až kartové trest Adama Smitha donútil manažéra Eddieho Howe na to, aby holandského obranca dosadil do svojej defenzívne mozaiky, a svedčí mu to fantasticky.


Aké sa v šiestich dueloch trikrát presadil gólovo a v obrannej práci predvádza asi najlepšie výkony z celej štvorky.

V Bournemouthu však hosťuje práve z Chelsea, a nemôže tak nastúpiť proti nej. Z dôvodu zranenia potom stretnutie nestihnú ani Junior Stanislas a Andrew Surman.